تبلیغات در گوگل ادوردز Google Adwords

تبلیغات در گوگل ادوردز Google Adwords

گوگل ادوردز یک سیستم تبلیغات آنلاین می باشد و بیشتر وبمستران آن را به عنوان تبلیغات کلیکی گوگل می شناسند. مکان نمایش این نوع تبلیغات اینترنتی، در بالا یا پایین صفحات نتایج جستجو که ارگانیک و بر اساس سئو هستند و همچنین در قسمت جستجوی محصولات گوگل و یا در صفحات نمایش دهنده تبلیغات کلیکی گوگل می باشد.

این نوع از تبلیغات با اینکه بازده بسیار کمتری نسبت به نتایج ارگانیک سئو برای سایت ها دارد، اما درآمد قابل توجهی را نصیب گوگل می نماید، به صورتی که در سال ۲۰۱۲ درآمد این بخش بالغ بر ۴۴ بیلیون دلار اعلام شد و این نشان دهنده میزان محبوبیت این سیستم می باشد.

 

Google Adwords برای دو دسته از افراد بسیار سودمند است:

۱. دوستانی که کلمه کلیدی مد نظرشان رقابت فوق العاده بالایی دارد و این دوستان یا سئوکار آن ها توانایی کار بر روی این کلمه به صورت ارگانیک و افزایش رتبه گوگل را ندارند.

۲. دوستانی که زمان لازم برای صبر کردن و نتیجه گرفتن از خدمات بهینه سازی سایت را ندارند، چون SEO یک فعالیت زمان بر است، در صورتی که تبلیغات در Google Adwords از لحظه استارت شروع به نمایش می کند.

 

این نوع از تبلیغات برای دو دسته زیر مناسب نیست:

۱. افرادی که توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارند. توجه داشته باشید که تبلیغات در ادوردز بسیار هزینه بر است. البته این هزینه بر مبنای کلمه و همچنین درخواست های موجود محاسبه می گردد و شروع قیمت گوگل ادوردز برای هر کلمه از ۰.۰۱ دلار به بالا می باشد.

۲. به افرادی که از ورودی کلمات کلیدی فروش مستقیم ندارند پیشنهاد می شود که اصلا از این نوع تبلیغات استفاده نکنند. برای سایت هایی که کسب درآمد مستقیم از ورودی دارند نیز باید توجه داشت که بنابر تحقیقات صورت گرفته، به صورت میانگین ۵٪ از کلیک کنندگان به مشتری سایت تبدیل می شوند! یعنی هر کلیکی که شما برای آن مستقیما پول پرداخت می کنید لزوما مشتری شما نمی شود.

 

ایجاد کمپین ادوردز گوگل

در ایجاد کمپین های تبلیغی ادوردز نکات بسیار مهم و کلیدی وجود دارد که شخص تبلیغ دهنده در ایجاد تبلیغ می بایست به آن ها توجه نماید. مواردی مانند صفحه ای که کاربر به آن وارد خواهد شد، عنوان تبلیغ، توضیحات تبلیغ، مکان جغرافیایی نمایش تبلیغ، زبان جستجو نمایش تبلیغ، زمان نمایش تبلیغ، قیمت پیشنهادی برای هر کلیک و … که در زیر به بعضی از آن ها خواهیم پرداخت:

  • عنوان تبلیغ

برای هر تبلیغی که ایجاد می نمایید یک عنوان می بایست انتخاب نمایید. این عنوان دقیقا مانند عنوان صفحه در نتاریج ارگانیک به کاربر نشان داده می شود. برای عنوان در تبلیغ محدودیت کاراکتر وجود دارد. همچنین می بایست این عنوان آنقدر جذاب باشد که کاربر از آن عبور نکند.

  • توضیحات تبلیغ

همانطور که در نتایج ارگانیک، توضیحات صفحه فوق العاده مهم است، در تبلیغات گوگل هم این مورد فوق العاده اهمیت دارد. کاربر با خواندن همین یک خط توضیح می تواند تصمیم بگیرد که وارد سایت شما شود یا خیر!

  • قیمت پیشنهادی هر کلیک

یکی از مهم ترین قسمت های تنظیم تبلیغات کلیکی گوگل همین مسئله هزینه هر کلیک است. این مسئله از چند جنبه اهمیت دارد. اول این که اگر زیاد باشد هزینه تبلیغ شما فوق العاده بالا خواهد رفت و دوم این که اگر کم باشد اصلا امکان دارد تبلیغ شما نمایش داده نشود!

انجام تبلیغات در گوگل ادوردز به صورت شخصی یا توسط یک شرکت ارائه دهنده خدمات، شاید یکی از مسائلی باشد که ذهن وبمستران را درگیر خود کرده باشد. برای ایجاد یک کمپین تبلیغی ادوردز نیاز به سه گزینه می باشد:

۱. حساب تایید شده گوگل ادوردز

۲. شارژ حساب توسط کارت های اعتباری بین المللی

۳. آموزش کار با گوگل ادوردز

اگر شما ۳ گزینه بالا را بتوانید فراهم کنید هیچ مشکلی برای انجام این کار توسط خودتان وجود ندارد. ولی حتی اگر فقط در گزینه سوم یعنی کار با گوگل ادوردز به خوبی تسلط ندارید، اصلا طرف این کار به صورت شخصی نروید و حتما از یک نفر یا گروه متخصص بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

یکی از محدودیت های گوگل ادوردز در ایران به خاطر نداشتن کارت های اعتباری بین المللی، موارد ۱ و ۲ هستند، اما دقت داشته باشید که گزینه اول و دوم را حتی اگر در اختیار نداشته باشید می توانید از خدمات شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند، استفاده نمایید.

 

تبلیغات در گوگل ادوردز Google Adwords

تبلیغات کلیکی گوگل یا سئو؟

وقتی در مورد این که چطور بر روی وقت و بازاریابی آنلاین سرمایه گذاری کنید تصمیم گیری می کنید، یکسری تفاوت ها که شامل فرق بین PPC (تبلیغات کلیکی) و رتبه بندی SEO (بهینه سازی موتور جستجو) وجود دارد را باید مورد توجه قرار بدهید.

ارتقاء سئو از طریق مرتبط کردن صفحه سایت شما با کاربران، به رتبه بندی سایت در جستجوی گوگل کمک می کند. لیست های جستجو رایگان هستند و هیچ کس نمی تواند برای رتبه بندی بهتر هزینه کند چون گوگل متعهد به مفید و قابل اعتماد نگه داشتن محتویات جستجو می باشد.

تبلیغات کلیکی مثل تبلیغات گوگل، تبلیغات پرداخت آنلاین هستند که در کنار جستجوهای مرتبط و محتواهای دیگر در شبکه ظاهر می شوند. راه اندازی کمپین تبلیغات گوگل برخلاف ادعاهای صورت گرفته به رتبه بندی سئو کمکی نمی کند! با این وجود تبلیغات کلیکی می تواند در برقراری ارتباط با مخاطبین بیشتر مفید واقع شود.

 

 SEO یا PPC؟

اجازه دهید اول با نحوه کار این دو و فوائدی که به همراه دارند آشنا شویم. تفاوت بین سئو و تبلیغات کلیکی چیست؟ بگذارید ابتدا با بهینه سازی وب سایت شروع کنیم.

SEO یا بهینه سازی موتور جستجو به قرار دادن یک محتوای خوب که قدرت دید سایت را برای موتورهای جستجو و کاربران بالا می برد اشاره دارد. به عبارت دیگر سئو به سایت شما کمک می کند تا در جستجوهای مرتبط خودنمایی کند.

وقتی برای ارتقاء سئو سایت تلاش می کنید یکسری فاکتورها وجود دارند که باید به آن ها توجه کنید. اولین و مهم ترین فاکتور این است که مطمئن شوید نوشته ای که در سایت شما به نمایش گذاشته شده واضح، مفید و توصیفی باشد. موضوع محتوا را به زبانی ساده و خوانا شرح دهید و سعی کنید از کلماتی که فکر می کنید یک کاربر موقع جستجوی آنلاین به کار می برد در نوشته استفاده نمایید.

اگر از اصطلاحات جستجو در سایتتان استفاده می کنید مطمئن شوید مخاطب شما افرادی هستند که امیدوار هستید از این اصطلاحات استفاده می کنند، نه این که سعی کنید الگوریتم گوگل را با پر کردن صفحه سایتتان با تعداد زیادی اصطلاحات جستجو فریب دهید و یا یکسری صفحه جعلی که قصد ندارید کاربران آن ها را ببینند در سایت بگذارید؛ زیرا این کار باعث می شود گوگل این صفحات را فریب آمیز در نظر گرفته و در نهایت ساییتان را نادیده بگیرد.

برای عنوان های مهم، محتوا و یا لینک ها از عکس نوشته استفاده نکنید چون ربات گوگل آن ها را شناسایی نمی کند. فقط در مورد این که چه چیزی گردش کاربر در سایت را راحت تر می کند و باعث می شود محتوا را بفهمد و بر اون تمرکز کند فکر کنید.

لینک سازی و لینک زدن سایت های دیگر به سایت شما، به رتبه بندی کمک می کند چون این لینک ها به گوگل نشون می دهد که سایتتان به علایق مردم نزدیک است. این سایت ها می توانند وبلاگ هایی باشند که محصولات و خدمات شما را بازدید می کنند و یا مشتریان رضایتمند شما، شرکای تجاری و یا سایر موارد این چنینی باشند.

برای ظاهر شدن در نتایج جستجوی ارگانیک مانند گوگل هزینه ای لازم نیست. تنها ایجاد یکسری تغییرات کوچک در وبسایت شما در زمینه سئو می تواند تاثیرات خوبی بر رتبه بندی جستجو در طول زمان بگذارد. شما می توانید در مورد این که چطور جستجوی ارگانیک گوگل کار می کند و چطور محتوای شما برای استفاده از کنسول جستجو نمایش داده می شود مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

 

PPC” به چه معناست و چرا به اون نیاز داریم؟

Google Ads راه حلی برای تبلیغات کلیکی (PPC) به حساب میاد چون به مالکین وب سایت ها و کسب و کارهای مختلف همانند شما این شانس را می دهد که درست وقتی افراد در حال جستجو برای چیزی که برای فروش گذاشتید هستند، بتوانید تبلیغات را در سایت Google.com در کنار جستجوها نشان دهید.

شما تنها زمانی هزینه پرداخت می کنید که کاربر بر روی تبلیغات شما کلیک کند و بخواهد سایتتان را ببیند یا با شما تماس بگیرد. این تبلیغات فرصت خوبی برای کسب و کار شما فراهم می کنند تا مورد توجه مخاطبان آنلاین بیشتری قرار بگیرید. علاوه بر اون شما می توانید هر زمان که بخواهید تبلیغات خودتان را برای گروه خاصی از مردم بر اساس فاکتورهایی مانندعلایق، منطقه جغرافیایی و … نشان دهید و یک محصول یا تجارت خاص را توسعه دهید.

این تبلیغات بی واسطه منبع خوبی برای شرکت های کوچکی که نمی توانند سئو سایت خودشان را برای نشان دادن فروش، محصولات فصلی و … به روزرسانی کنند، محسوب می شود.

گوگل ادوردز با نشون دادن تبلیغات در وب سایت های مرتبط در شبکه نمایش تبلیغات گوگل (GDN)، گزینه ای برای ارتقاء کسب و کار شما خارج از جستجوی گوگل به شما پیشنهاد می دهد. GDN از هزاران سایت در شبکه تشکیل شده و شما می توانید با مشتریان بسیاری ارتباط برقرار کنید. شما می توانید سایت های ویژه و یا افرادی که می خواهید به آن ها دسترسی داشته باشید را از شبکه انتخاب کنید و به Google Ads اجازه دهید تا یک لیست از آن ها را در اختیار شما قرار دهد.

تبلیغات کلیکی و تبلیغات گوگل نتایج مشابهی مانند سئو ندارند و رتبه بندی جستجوی ارگانیک را ارتقاء نمی دهند. اما به دلیل انعطاف پذیری، تبلیغات گوگل می تواند به هر نوع کسب و کار کمک و در زمان مورد نظر توجه افراد آنلاین را به خود جلب کند.

 

تبلیغات در گوگل ادوردز Google Adwords

 

چرا تبلیغات گوگل به سئو کمک نمی کند؟

اولین وظیفه گوگل فراهم کردن نتایج بسیار مرتبط با جستجوی کاربران است. اگر کسب و کارها توانایی پرداخت هزینه برای دستیابی به رتبه بالا در نتایج جستجو را داشتند، کاربران اطلاعاتی که در جستجوی آن بودند را بدست نمی آوردند!

 

آیا ابزارهای Google Ads می توانند برای اهداف سئو استفاده شوند؟

گوگل ادز یکسری ابزارهایی دارد که به شما کمک می کند بفهمید که چطور می شود سایت را بهینه سازی کرد. برای مثال Keyword Tool به شما کمک می کند یک لیست از اصطلاحات و کلمات مرتبط با کسب و کارتان که سرچ های زیادی را به خود اختصاص داده ببینید. بعداً شما می توانید این کلمات کلیدی را در محتوای خودتان هم قرار دهید. علاوه بر آن می توانید از ابزارهای پیگیری تبلیغات گوگل استفاده کنید تا بفهمید تغییراتی که روی سایتتان و کمپین تبلیغات اعمال کردین منجر به بازدیدکننده های بیشتر می شود یا خیر؟

علاوه بر این، گوگل ابزارهایی غیر تبلیغاتی را به صورت رایگان برای کسب و کارهای کوچک پیشنهاد می دهد. گزارش تحلیل جستجو در Google Analytic می تواند مشخص کند که کدام نوشته بازدیدکننده های بیشتری برای سایتتان فراهم می کند، حتی اگر از تبلیغات گوگل استفاده نکنید.

 

آیا باید روی SEO و PPC سرمایه گذاری کنیم؟

این به شما بستگی دارد که کدام گزینه را برای کسب و کار خودتان انتخاب کنید، اما بهتر است بدانید سئو و تبلیغات کلیکی هر کدام به روش های مختلف مفید واقع می شوند. این روزها، اکثر مردم  برای سفارش رستوران، بازدیدهای کسب و کار و … اول به صورت آنلاین جستجو می کنند و سئو و تبلیغات گوگل، آن ها را به جستجوی دلخواهشان ارتباط می دهد.

سئو اساس یک بازاریابی آنلاین موفق می باشد، چون به کسب و کار شما این فرصت را می دهد تا به راحتی قابل دسترسی باشد حتی اگر پروسه بهینه سازی زمان زیادی طول بکشد. تبلیغات گوگل به شما اجازه می دهد خیلی سریع مشتریان خود را پیدا کنید و کوچک یا گسترده بودن تجارت شما اصلاً اهمیتی ندارد. استفاده از سئو و تبلیغات گوگل با هم ممکن است بهترین فرصت را برای  ورود ترافیک به سایتتان در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم کند و حضور کسب و کارتان را به صورت آنلاین توسعه دهد.

کلام پایانی

امیدواریم مطالب ذکر شده در این نوشته به شما همراهان گرامی در شناخت گوگل ادز و نحوه کار با آن کمک کرده باشد. نظرات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید.