آموزش سئو به زبان ساده

سئو چیست؟؟

https://mangools.com/blog/learn-seo/

آیا با سئو آشنا هستید؟ آیا می دانید چگونه عمل می کند و چه فاکتورهایی از آن در سال 2020 با اهمیت تر شناخته شده اند؟ با ما همراه باشید تا تمام آنچه را که نیاز دارید به شما آموزش دهیم.

سئو چیست؟

سئو یا بهینه سازی وبسایت به فرآیند ارتقاء موقعیت سایت در نتایج جستجو گفته می شود. هر چه وبسایت در صفحه اول گوگل و بالاتر از سایر سایت ها قرار گیرد، توسط کاربران بیشتری دیده می شود.

تاریخچه سئو به دهه نود میلادی هنگامی که موتورهای جستجو برای اولین بار پدیدار شدند، باز می گرد و در حال حاضر به عنوان یکی از ضروری ترین استراتژی های بازاریابی و یک صنعت رو به رشد شناخته می شود.

اگر می خواهید سئو را یاد بگیرید باید خود را برای یک کار خلاقانه، فنی و تحلیلی آماده کنید. تکنیک های بسیاری با اهداف مختلف وجود دارند که از آن ها می توان برای قرار گرفتن در صفحه نخست نتایج جستجو استفاده کرد اما در نهایت نکته اصلی در آن ها کاملاً مشخص بوده و همه برای رسیدن به یک هدف طراحی شده اند. به زبان ساده تر می توان گفت، سئو آماده سازی سایت برای کاربران هدف است.

بهینه سازی موتورهای جستجو تنها به ساختار کامل یا پیشینه فنی وبسایت اشاره نمی کند. بلکه سایت شما باید با محتوای با کیفیت و اصولی که به نیاز مخاطب پاسخ می دهد پر شود. علاوه بر آن باید به اندازه کافی از وبسایت های دیگر لینک دریافت کند.

آیا سئو، کار سختی است؟

موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ، یاهو و … وبسایت ها را به منظور مرتب سازی بر اساس الگوریتم های مختلف رتبه بندی، ایندکس می کنند. آیا ما می توانیم این الگوریتم ها را شناسایی کنیم؟

گوگل بیشتر از 200 فاکتور رتبه بندی را مورد استفاده قرار می دهد. ما با برخی از آن ها آشنا هستیم نظیر محتوای کیفی، بک لینک ها و نکات فنی از جمله سرعت سایت اما فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که برای ما ناشناخته هستند.

البته نیازی نیست با تمام فاکتورهای رتبه بندی وبسایت آشنا باشید. برای اینکه متوجه شوید سئو چیست، یک کاسه سوپ را تصور کنید.

3 نکته مهم در اینجا وجود دارد:

1. کاسه ماهیت فنی سایت را نشان می دهد (سئو داخلی و تکنیکال)، بدون یک کاسه مناسب، سوپ بر روی میز خواهد ریخت.

2. سوپ نماد محتوای سایت شماست. این مهم ترین بخش محسوب می شود زیرا محتوای بی کیفیت هرگز منجر به رتبه بندی مطلوب نخواهد شد.

3. ادویه یا چاشنی سوپ نیز نماد بک لینک های با کیفیت که آتوریتی وبسایت را ارتقاء می دهند می باشد. این آخرین چیزی است که برای پخت نهایی سوپ سئو خود به آن نیاز دارید.

آموزش سئو به زبان ساده

 

کاربران برای جستجوی کلمه یا عبارت مورد نظر خود از موتورهای جستجو استفاده می کنند. فرقی نمی کند که شما محصول می فروشید، خدمات ارائه می دهید و یا وبلاگ می نویسید، در هر صورت بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو بسیار ضروری است.

وبسایت شما باید توسط موتورهای جستجو ایندکس شود، در غیر این صورت کاربران نمی توانند شما را در صفحه نتایج جستجو پیدا کنند. تمرینات هوشمندانه سئو رتبه سایت شما را بالا خواهند برد. در واقع رتبه بالاتر به معنای ترافیک بیشتر است و هنگامی که ترافیک روانه سایت شود، به دنبال آن تبدیل ایجاد خواهد شد.

خلاصه، اگر می خواهید توسط وبسایت خود به موفقیت برسید باید آن را بهینه سازی کنید. هر چند برخی از جوانب سئو بسیار پیچیده هستند اما اکثر اوقات می توان به موفقیت دست یافت و با بهترین تمرینات به نتیجه مورد نظر رسید.

چگونه می توان سئو را یاد گرفت؟ آیا باید از کسی کمک گرفت؟

تغییرات اساسی تفاوت بزرگی در اینکه چگونه موتورهای جستجو وبسایت شما را خواهند دید ایجاد می کنند. در این نوشته از سایت سئو، تمامی اصول و مباحث مهم را مطرح نموده ایم که شما با مطالعه آن از دانش کافی در این خصوص برخوردار خواهید شد و خود به تنهایی می توانید انجام آن را به عهده بگیرید.

اگر نمی دانید چگونه سئو را یاد بگیرید، پاسخ آن یک جمله کوتاه است: شما به مطالعه و تمرین بسیار نیاز دارید. خوشبختانه امروزه به راحتی می توانید به حجم عظیمی از اطلاعات رایگان در مورد بهینه سازی موتورهای جستجو دست یابید اما باید عاقلانه آن ها را انتخاب کنید.

علاوه بر آن می توانید در مباحث، کلاس ها و وبینارهای مختلف شرکت کنید. اگر وقت کافی ندارید یا نمی خواهید خود را به زحمت بیندازید می توانید از متخصصین یا آزانس های مختلف برای مشاوره سئو کمک بگیرید اما این را بدانید که این کار قطعاً برای شما هزینه بر خواهد بود.

اصطلاحات رایج در سئو

 • سئو داخلی و سئو خارجی
 • سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری

سئو داخلی و سئو خارجی

انجام seo داخلی به معنای بهینه سازی وبسایت برای تاثیرگذاری در نتایج جستجوی ارگانیک است. این تمام مواردی است که شما باید در وبسایت انجام دهید، از بهینه سازی محتوا گرفته تا موارد فنی نظیر: متا تگ ها، عنوان ها، ساختار URL، بهینه سازی تصاویر، محتوا، داده های ساختار یافته و سرعت و حجم سایت. سایر موارد مرتبط با بهینه سازی داخلی در ادامه این نوشته بررسی خواهد شد.

سئو خارجی تمام فعالیت هایی که می توان برای ارتقاء آتوریتی سایت از طریق دریافت بک لینک از سایت های دیگر انجام داد را در بر می گیرد. راه های بسیاری برای انجام این کار وجود دارند از قبیل دسترسی به ایمیل، رسانه های اجتماعی، همکاری با افراد تاثیرگذار، نوشتن محتوای ارزشمند، پست میهمان و سایر موارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. توجه به این روش ها و استفاده از آن ها باعث می شود که افراد بیشتری تمایل به لینک زدن به سایت شما پیدا می کنند.

سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری

آموزش سئو به زبان ساده

سئو کلاه سیاه به مجموعه ای از اقدامات غیر اصولی و غیر اخلاقی برای افزایش رتبه بندی وبسایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو اشاره دارد. این تمرینات برای فریب موتورهای جستجو استفاده می شوند بدون اینکه اخلاق انسانی را مد نظر قرار دهند.

این روش بهینه سازی، سایت را در کوتاه ترین زمان ممکن به بالاترین سطح SERP می رساند اما خیلی زود موتورهای جستجو وبسایت را جریمه و یا منع خواهند کرد. لیست اینگونه اقدامات در Google’s Webmaster Guidelines و Bing’s Webmaster Guidelines قابل مشاهده هستند.

سئو کلاه سفید تکنیک های اخلاقی که وابسته به قوانین هستند را در بر می گیرد. مهم ترین بخش های آن شامل موارد زیر می باشند:

 • محتوای مرتبط و با کیفیت
 • بهینه سازی  وبسایت
 • لینک سازی اصولی

این روش بهینه سازی یک استراتژی طولانی مدت برای افزایش تجربه کاربر می باشد. به طور کلی می توان گفت، خوب بودن در دنیای سئو، مسیر درست را به شما نشان خواهد داد.

سئوی کلاه خاکستری نیز در مقایسه با سئو کلاه سیاه ریسک کمتری را می پذیرد. تکنیک های این روش به طور واضح توسط گوگل تعریف نشده اند، از این رو شما می توانید هزاران کاربر برای وبسایت بدست آورید بدون اینکه حتی جریمه شوید یا کل رتبه خود را از دست دهید. در هر صورت کاری نکنید که گوگل دشمن شما شود.

موتورهای جستجو

بیایید نگاهی دقیق تر به موتورهای جستجو بیندازیم و بررسی کنیم که چه فاکتورهایی برای رتبه بندی وجود دارند.

چگونه موتورهای جستجو کار می کنند؟

موتورهای جستجو از سه جزء اصلی تشکیل شده اند:

1. خزیدن

2. ایندکس کردن

3. انتخاب نتایج

این فرایند به شرح زیر می باشد.

آموزش سئو به زبان ساده

 • خزیدن

خزیدن به معنای بررسی وبسایت، بخش های مختلف آن، محتوا، کلمات کلیدی، عنوان ها، هایپر لینک ها و تصاویر توسط هزاران ربات کوچک است. در واقع هر نوع داده ای که در وبسایت یافت می شود، مورد خزش قرار می گیرد.

خزنده ها تمام لینک های هایپرتکست را که به دیگر وبسایت ها اشاره می کنند، شناسایی می کنند. سپس آن صفحات را برای لینک های جدید بارها و بارها تجزیه می کنند. ربات ها به طور منظم در اینترنت می خزند تا داده ها را به روزرسانی کنند.

 • ایندکس کردن

هنگامی که یک وبسایت مورد خزش قرار گرفت، ایندکسینگ اتفاق می افتد. ایندکس را به عنوان یک کاتالوگ بزرگ یا یک کتابخانه پر از وبسایت هایی که در سراسر دنیا وجود دارند تصور کنید. معمولاً یک وبسایت به زمانی حدود 1 الی 10 روز نیاز دارد تا ایندکس شود.

خوشبختانه با ایجاد هر نوع تغییر در وبسایت، خزشگرها آن را بررسی خواهند کرد. این نکته را به یاد داشته باشید تا زمانی که به روزرسانی های وبسایت ایندکس نشوند، توسط موتورهای جستجو دیده نخواهند شد.

 • انتخاب نتایج

نتایج هم برای کاربران و هم برای توسعه دهندگان قابل نقد و بررسی هستند. هنگامی که اینترنت درخواست جستجو را ثبت می کند، موتورهای جستجو ایندکس را کاوش می کنند تا نتایج مرتبط را استخراج کنند. این پروسه ای است که درخواست را بر اساس الگوریتم های مختلف از بین میلیون ها سایت بررسی می کند.

شرکت هایی که موتورهای جستجو نظیر گوگل، یاهو و مایکروسافت را راه اندازی نموده اند، محاسبات دقیق از الگوریتم های آن ها در اختیار دارند که کاملاً محرمانه می باشند با این وجود، بسیاری از عوامل رتبه بندی به خوبی شناخته شده اند.

فاکتورهای رتبه بندی

برخی از این فاکتورها ثابت شده اند اما برخی دیگر فقط در حد حدس و گمان هستند. برای یادگیری سئو لزومی ندارد که تمامی فاکتورها را یاد بگیرید اما بهتر است با مهم ترین آن ها آشنا شوید.

آموزش سئو به زبان ساده

یکی از مهم ترین فاکتورها که پروفایل بک لینک نام دارد به تعداد و کیفیت بک لینک هایی که به وبسایت هدایت می شوند وابسته است. این یک نگاه ساده به تخمین گوگل درمورد آتوریتی وبسایت می باشد. مهم ترین فاکتورها برای رتبه بندی وبسایت به شرح زیر می باشند.

 • استفاده از عبارات و کلمات کلیدی مرتبط
 • HTTPS
 • ارتباط لینک
 • گرامر و املاء
 • سن دامنه
 • قالب صفحه
 • AMP
 • اعتبار موضوعی
 • اشتراک گذاری اجتماعی

فاکتورهای رتبه بندی را می توان به دو دسته فاکتورهای سئو داخلی و سئو خارجی تقسیم نمود.

چگونه افراد از موتورهای جستجو استفاده می کنند؟

مهم ترین موضوع در مورد seo این است که هم باید با کاربران ارتباط دوستانه برقرار کنید و هم با موتورهای جستجو. اگر تمام پول و وقت خود را برای سئو تکنیکال هزینه کنید، کار درستی کرده اید. اما اگر تعامل کاربر ضعیف باشد، نه تنها موقعیت شما آسیب خواهد دید بلکه پولتان نیز از بین رفته است. کاربر اولویت شماره یک است. تعامل با موتورهای جستجو در طول سالیان دراز تکامل یافته است اما اصول آن همیشه ثابت بوده:

1. نیاز برای یک راه حل، اطلاعات و یا یک پاسخ

2. نوشتن نیاز در قالب یک درخواست (کلمه کلیدی) در موتورهای جستجو

3. استفاده از نتایج اولیه

4. کلیک بر روی یک الی چند نتیجه (وبسایت)

5. بررسی وبسایت ها برای یافتن پاسخ

6. استفاده از نتایج بیشتر یا تغییر عبارت یا کلمه مورد جستجو

سهم بازار موتورهای جستجو

در تصویر زیر مشاهده می کنید که مردم بیشتر از کدام موتورهای جستجو استفاده می کنند.

آموزش سئو به زبان ساده

درخواست های جستجو چگونه دسته بندی می شوند؟

سه نوع درخواست جستجو وجود دارد:

 • درخواست های جستجوی پیمایشی
 • درخواست های جستجوی اطلاعاتی
 • درخواست های جستجوی تبادلی

درخواست های جستجوی پیمایشی

آنها نمایانگر هدف جستجو برای نام تجاری یا وب سایتی خاص می باشند. اصولاً افراد تمایل دارند کلمه youtube یا google را در موتورهای جستجو تایپ کنند تا اینکه از بوک مارک یا تاریخچه مرورگر استفاده کنند.

بر اساس آمار، حدود یک میلیون کلمه کلیدی و برندهایی مانند YouTube ، Facebook و Google بالاترین حجم جستجو را در بین سایر درخواست های جستجوی پیمایشی به خود اختصاص داده اند.

درخواست های جستجوی اطلاعاتی

این درخواست ها زمانی استفاده می شوند که که کاربران برای اطلاعات مورد نظر سرچ کنند. آن ها به دنبال یک وبسایت خاص نیستند بلکه به دنبال دریافت پاسخ یا راهنما برای انجام کار هستند. برای مثال می توان به عبارت “چگونه می توان پیتزا درست کرد؟” اشاره نمود.

درخواست های جستجوی تبادلی

هدف از این درخواست، ایجاد تعامل است و اغلب با نام کالا (Nike Airmax) یا دسته بندی (کفش کتانی) همراه است. علاوه بر آن می توان آن را با ” کجا می توان خرید…”، “قیمت…” و یا عباراتی این چنین جستجو کرد. پست های وبلاگ بسیاری در مورد اینکه چگونه می توان یک درخواست جستجوی خاص را هدف قرار داد وجود دارد.

اما ممکن است در آینده به این راحتی نباشد، زیرا دستیارهای صوتی نظیر Siri، Google Now یا Alexa از محبوبیت بالایی برخوردارند و این محبوبیت در حال افزایش است. درخواست های جستجوی اطلاعاتی می توانند به سرعت به درخواست های تبادلی تبدیل شود. این امر زمانی اتفاق می افتد که یک اپلیکیشن جدید باز شود یا یک گزینه برای خرید ارائه گردد.

به روز رسانی SERP

قرار گرفتن در صفحه اول نتایج جستجوی ارگانیک خوب است و جزء سه رتبه اول بودن بسیار عالیست اما تنها یک برنده وجود دارد. درست است؟ این یک چشم انداز است. تمام وبسایت های سراسر دنیا به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به روزرسانی می شوند اما ممکن است برخی از آن ها این روند را طی نکنند.

موضوع این است که اینترنت هر روز ارتقاء پیدا می کند. هنگامی که وبسایت ها و تغییرات جدید توسط موتورهای جستجو ایندکس می شوند، نتایج ارگانیک نیز ممکن است تغییر کنند. یکی دیگر از مهم ترین فاکتورهای رنکینگ، الگوریتم گوگل است که همواره در حال تغییر می باشد. تغییرات جزئی ممکن است چندان با اهمیت به نظر نیایند اما به روزرسانی الگوریتم اصلی، منجر به تحولی عظیم خواهد شد.

نکته ای که می خواهیم در اینجا بیان کنیم این است که حتی اگر شما رنک یک باشید، ممکن است روز بعد رقبا جای شما را بگیرند و برعکس. در نمودار زیر، شما می توانید به اهمیت رتبه بندی بالا در گوگل بر اساس توزیع نرخ کلیک ارکانیگ در ماه اردیبهشت سال 2019 پی ببرید.

آموزش سئو به زبان ساده

خصوصیات SERP

البته که قبل از هر چیز، رتبه بندی بسیار با اهمیت است اما این روزها باید “موقعیت صفر” را نیز مد نظر قرار داد. بیایید نگاهی به نتایج جستجوی عبارت “چگونه سیب زمینی بپزیم” بیندازیم. اولین نتیجه، اسنیپ های مشخص گوگل با تمام اطلاعات لازم هستند، بنابراین لازم نیست سایر نتایج را بررسی کنید.

آموزش سئو به زبان ساده

نتایج پویای بسیاری برای صفحات نتایج جستجو وجود دارند که ریچ اسنیپت نامیده می شوند. اما چرا باید به آن ها توجه کنید؟ ریچ اسنیپ ها رفتار کاربر را هنگام مشاهده برگه نتایج تحت تاثیر قرار می دهند. به عبارت دیگر، نتایج عمومی جستجوی ارگانیک ممکن است دارای ریچ اسنیپ باشد که در اکثر موارد نرخ کلیک پایین تری دارند، زیرا نتایج پویا از نظر بصری درخواست بیشتری دارند و اغلب اطلاعات کافی ارائه می دهند بنابراین کاربران جستجوی گوگل بر روی سایر نتایج کلیک نمی کنند، تمرکز آن ها تنها بر روی نتایج پویا است.

از جمله رایج ترین ریچ اسنیپ هایی که می توانید در صفحه نتایج جستجو مشاهده کنید به شرح زیر می باشند:

 • جعبه پاسخ
 • کروسل (تصاویر، ویدوئوها، محصولات)
 • بسته تصاویر
 • بسته نقشه
 • حوادث
 • لینک های سایت
 • داستان های برجسته
 • نمودار دانش
 • ویژگی های حمایتی (تبلیغات گوگل، پروازها، خرید در گوگل)

راه های بسیاری برای علامت گذاری و ارزیابی تاثیر این ویژگی های پیشرفته وجود دارند. برای مثال، SERPChecker اینکار را انجام می دهد. فقط کافیست کلمه کلیدی را تایپ کنید و موقعیت و نوع دستگاه را انتخاب نمائید.

این ابزار تمام نتایج جستجو و ویژگی های SERP را به شما نشان می دهد و تاثیر آن ها را بر روی یک شاخص از صفر تا 5 تخمین می زند. برای اینکه بیشتر متوجه شوید بر روی  feature کلیک کنید. همچنین اگر بر روی “Preview snapshot” کلیک نمائید می توانید نمایش واقعی SERP را مشاهده کنید.

آموزش سئو به زبان ساده

سئو داخلی

الگوریتم های موتور جستجو بسیار طولانی هستند و از زمانی که محتوا، عناوین و توصیحات با کلمات کلیدی پر شدند تا به رتبه بالا دست یابند پیچیده تر شده اند. اگر می خواهید سئو را یاد بگیرید نباید به گذشته تکیه کنید. یکی از بزرگ ترین پیشرفت موتورهای جستجو این است که یک معیار انسانی را مد نظر قرار داده اند که آن تعامل کاربر است.

متا تگ ها

متاتگ ها بخشی از کد HTML هستند. آن ها محتوای وبسایت را در نظر می گیرند و مهم ترین آن ها عناوین (meta titles) و توصیحات (meta descriptions) هستند.

آموزش سئو به زبان ساده

برای اطلاعات جزئی، تمام تعاریف و نکات بهینه سازی پیشرفته را در راهنمای سئوی ما برای تگ های عنوان و تگ های توضیحی مطالعه کنید. آن ها بسیار مهم هستند و  حوزه فنی سئو را پوشش می دهند. به نظر بلاگرهایی که می گویند این تگ ها مهم نیستند توجه نکنید.

همچنین این را به خاطر بسپارید که الگوریتم های گوگل عناوین و توضیحات را تغییر می دهند تا ارتباط آن ها را با عبارت جستجو تقویت کنند. ابزارها و پلاگین های بسیاری وجود دارند که محتوای شما را بر اساس کاربرد کلمه کلیدی هدف در تگ عنوان، تگ توضیح، تیترها، چگالی تمام کلمات کلیدی و ویژگی های تصاویر ارزیابی می کنند.

آموزش سئو به زبان ساده

آن ها نشانه های بسیاری ارائه می دهند و شما به سختی می توانید الگوریتم گوگل را هنگامی که بر معیار انسانی تمرکز می کند دنبال کنید. زمانی که متاتگ می سازید مطمئن شوید، تجربه کاربر و نکات فنی را در نظر گرفته اید.

چک لیست سئو داخلی

بیایید با آنچه که می توانید در وردپرس و یا هر سیستم تبادل محتوای دیگر انجام دهید آشنا شویم.

1. این موضوع را که مردم چه چیزهایی را سرچ می کنند، مد نظر قرار دهید

آیا برای نوشتن موضوعی که مردم آن را جستجو می کنند، برنامه ریزی کرده اید؟ آیا فکر می کنید نقطه نظر شما متفاوت و خاص است؟ آیا می توانید به موضوع خود اعتبار جدید بیفزائید؟ آیا زمان بندی شما مناسب است؟

قبل از اینکه نوشتن را آغاز کنید پرسیدن این سوالات ضروری است و اینکه نوشته شما وبلاگ است یا یک صفحه فرود برای محصولات اهمیتی ندارد. راه های بسیاری برای فهمیدن پاسخ آن ها وجود دارد. جستجوی کلمه کلیدی یک بخش اجتناب ناپذیر آن است. در ادامه این نوشته در مورد اینکه چگونه جستجوی کلمات کلیدی را انجام دهیم به صورت کامل توضیح می دهیم.

2. تگ های عنوان و تیترها

تگ عنوان، متا تگ توضیحات و تیترهای پرطرفدار را ایجاد کنید زیرا کلمه کلیدی هدف شما در این بخش ها می گنجد و کاربران کاملاً متوجه می شوند که وبسایت شما در مورد چیست. از توضیحات متا به عنوان بهترین فرصت برای فراخوان استفاده کنید. کاربران و موتورهای جستجو را متقاعد کنید که سایت شما همان سایتی است که باید کلیک شود.

مجدداً در مورد تعامل کاربر فکر کنید و در استفاده از کلمات غیر اصلی و فرعی افراط نکنید. به رقبا نگاه کنید، چیزهایی که برای آن ها کاربردی بوده را ارزیابی کنید و در نهایت استراتژی خود را طراحی کنید.

روش های سریع و آسان برای تگ عناوین و تیترها

 • گوگل عنوان های بیش از 70 کاراکتر و توضیحات متای بالای 155 کاراکتر را نشان خواهد داد.
 • مطمئن شوید که از کدهای درست نظیر <h3>, <h2>, <h1> برای ساختارها و خوانایی بهتر استفاده می کنید.
 • بازبینی نتایج جستجو را در ابزارهایی نظیر  SERP simulator ، SEOSiteCheckup یا WordPress plugins بررسی کنید.

آموزش سئو به زبان ساده

3. از  URL های دوستدار سئو استفاده کنید

از URL هایی که به صورت خودکار با اشکال و کاراکتر تولید می شوند جلوگیری کنید. شما باید URL هایی که به عنوان و محتوای شما مرتبط هستند را انتخاب کنید. اگر از وردپرس استفاده می کنید، می توانید لینک های دائمی در تنظیمات قرار دهید.

آموزش سئو به زبان ساده

کارشناسان سئو و بلاگرها معتقدند که URL های کوتاه، رتبه ی بهتری در گوگل کسب خواهند کرد. ما فکر می کنیم این به تجربه کاربر بستگی دارد. البته این بدین معنا نیست که URL های 20 کلمه ای نیز مناسب هستند.

4. چند رسانه ای

آیا می خواهید بازدیدکنندگان را درگیر کنید؟ پس بهتر است از تصاویر، اینفوگرافیک ها، نمودارها و ویدوئوها استفاده نمائید. آن ها به نرخ پرش پایین و تعامل بیشتر منتهی می شوند. بعضی موارد باید به روشی خوب و قدیمی نوشته شوند اما چند رسانه ای ها ضروری هستند. پخش ویدیو یکی از رایج ترین روش های بازاریابی طی چند سال اخیر بوده است. در نهایت، آن ها مردم را برای اشتراک گذاری و کامنت گذاشتن برای محتوای شما ترغیب می کنند.

راهکارهای سریع برای استفاده از چند رسانه ای ها

 • تصاویر را با استفاده از نام های مرتبط با فایل، ویژگی های  alt تصاویر و سایز فایل، بهینه سازی کنید نظیر (how-to-bake-pizza.jpg).
 • چند رسانه ای های تعاملی مانند ویدئوها و جداول را به کار ببرید.
 • حتماً از متن استفاده کنید، در این صورت کلمات کلیدی مهم را از دست نخواهید داد زیرا خزنده های موتور جستجو نمی توانند، ویدئو را بخوانند.

5. لینک های داخلی و خارجی

لینک های خارجی، سیگنال ارتباطی از موضوع شما برای گوگل می فرستند. مطمئن شوید به منابع قدرتمند و مرتبط لینک زده اید. لینک های داخلی بهترین روش برای ارتقاء سایر مقالات و بخش های وبسایت شما می باشند. آن ها بازدید این بخش ها را آسان تر می کنند و باعث تعامل بیشتر می شوند. همچنین لینک سازی اینترنتی به ربات های گوگل کمک می کنند تا ساختار وبسایت را بهتر درک کنند.

راهکارهای سریع برای استفاده از لینک های داخلی و خارجی

 • لینک های خارجی مستقیماً رتبه بندی شما را ارتقاء نمی دهند.
 • با توجه به طول محتوا، بیشتر از 2 الی 3 لینک داخلی استفاده کنید.
 • خزشگرهای موتور جستجو این لینک ها را خزش می کنند، بنابراین برای فریب آن ها تلاش نکنید.
 • از مدل خوشه ای برای لینک سازی داخلی استفاده کنید.

آموزش سئو به زبان ساده

6. به افراد اجازه دهید، درگیر محتوا شوند

محتوای خوب، خود به خود در میان مردم منتشر می شود. این روزها مردم تنبل شده اند، به همین دلیل کلیدهای اشتراک گذاری همیشه باید بر روی وبسایت شما باشند. بر اساس آمار، میزان اشتراک گذاری اجتماعی از سال 2015 تقریباً نصف شده است. در کنار فیسبوک، توییتر یا لینکدین، افزودن شبکه های اجتماعی موضوع محور و خاص مانند Reddit، Pinterest و … را نیز در نظر بگیرید.

چک لیست سئوی فنی (سئوی داخلی)

ما می توانیم سئو فنی را به عنوان بخشی از سئو داخلی که با ویژگی های فنی در ارتباط است دسته بندی کنیم. این سئو حداقل به چند مهارت توسعه ای و یا یک ارتقاء دهنده وب نیاز دارد. نگران نباشید، کارهای بسیاری وجود دارند که شما به آسانی می توانید در وردپرس انجام دهید. از جمله فاکتورهای مهم سئو فنی که باید بر روی آن ها تمرکز کنید به شرح زیر می باشند:

1. کنسول جستجو

پایه و اساس سئو، راه اندازی گوگل سرچ کنسول به عنوان یکی از ابزارهای وبمستر می باشد. این ابزار به شما کمک می کند تا حضور و عملکرد سایت خود را در جستجوی گوگل مشاهده و مراقبت کنید. همچنین به شما اجازه می دهد رتبه بندی کلمات کلیدی، جریمه های احتمالی گوگل و سایر داده های مفید برای سئو فنی را ارزیابی نمائید.

از دیگر ویژگی های کنسول جستجو می توان قابلیت استفاده از محتوای موبایلی، انتخاب محتوایی که می خواهید ایندکس شود، خطاهای سایت، خطاهای داده های ساختار یافته و لینک ها را نام برد.

راهکارهای سریع

 • هر وبسایت نیاز به بررسی و بازبینی دارد تا بتواند، خصوصیات کنسول جستجو را استفاده کند.
 • از طریق گوگل آنالیتیکس به کنسول جستجو متصل شوید.

آموزش سئو به زبان ساده

2. سرعت وبسایت

سرعت وبسایت یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی است، از این رو همواره باید در جهت ارتقاء آن تلاش کنید. 50 درصد از کاربران شبکه انتظار دارند که یک سایت در مدت زمان 2 ثانیه و یا کمتر بارگذاری شود. اگر صفحات سایت در 3 ثانیه بارگذاری نشود، کاربران سایت را ترک می کنند.

راهکارهای سریع

 • سرعت سایت را در PageSpeed Insights بررسی کنید.
 • تصاویر را بهینه سازی کنید، تراکم HTML، تراکم GZIP و تراکم JS و CSS را تقویت نمائید و سعی کنید، زمان پاسخ سرور را به حداقل برسانید.
 • وب هاستینگ با کیفیت نقش مهمی در سرعت وبسایت ایفا می کند، بنابراین مطمئن شوید که بهترین نوع  آن را انتخاب کرده اید.

3. بهینه سازی موبایل

بهینه سازی موبایل بسیار حائز اهمیت است. دنیا در حال انتقال از دسکتاپ به موبایل است. در حقیقت، راه اندازی وبسایتی که برای استفاده موبایل بهینه سازی نشده، تاثیر بسیار منفی بر رتبه بندی خواهد گذاشت. گوگل اولین ایندکس محتوای موبایلی را در مارس 2018 شروع کرد. به بیان واضح تر، گوگل از نسخه موبایل وبسایت شما برای شاخص گذاری و رتبه بندی استفاده می کند.

راهکارهای سریع

 • پاسخگویی وبسایت خود را در Mobile-Friendly Test بررسی کنید.
 • رتبه بندی کلمات کلیدی را در نتایج جستجوی موبایل مشاهده کنید.
 • مطمئن شوید، نسخه موبایل وبسایت شما همانند یک جادو عمل می کند.

همچنین شما می توانید AMP صفحات پر سرعت موبایل را نیز در نظر بگیرید. این یک کد HTML است که با ویژگی های رایج گسترش یافته و می تواند، محتوای ایستا را سریع تر ارائه دهد. در سال 2017، این یکی از پروژه های اصلی گوگل برای جستجوی موبایلی بوده است.

4. سایت مپ

یک سایت مپ به موتورهای جستحو کمک می کند که محتوای شما را خزش کنند. هنگامی که تمام بخش های وبسایت به صورت لیست در آمده اند، یک فایل محسوب می شود. اگر یک سایت یزرگ با ساختار بسیار پیشرفته راه اندازی می کنید یا از محتوای رسانه ای غنی بهره می برید بهتر است از سایت مپ استفاده کنید.

داشتن یک سایت مپ به این معنا نیست که حتماً در رتبه بندی ارتقاء خواهید یافت. بر اساس گوگل، این یک مزیت است اما هیچ گاه به خاطر نداشتن آن جریمه نخواهید شد.

راهکارهای سریع

 • همه وبسایت ها به سایت مپ نیاز ندارند.
 • علاوه بر ساست مپ XML، انواع مختلفی از سایت مپ، وجود دارند.
 • سایت مپ نباید دارای بیش از 50 هزار URL و بیش از 50 مگابایت باشد.
 • سایت مپ را در روت دایرکتوری وبسایت قرار دهید.

5. Robots.txt

Robots.txt یک فایل است که به خزنده ها نشان می دهد کدام بخش های وبسایت را نمی خواهید در دسترس بگذارید. این فایل در https://example.com/robots.txt قرار گرفته و عمومی می باشد. همچنین هنگامی که شما فایل های غیر ضروری، تصاویر و یا اسکریپت هایی دارید که نمی خواهید ایندکس شوند، می توانید از آن استفاده نمائید.

راهکارهای سریع

 • از این فایل برای پنهان کردن محتوا از موتورهای جستجو استفاده نکنید.
 • خزشگرها یا ربات ها نباید به این فایل دسترسی داشته باشند.

SEOSiteCheckup یک ابزار عالی یرای ارزیابی سئو داخلی است. شما می توانید روزانه یک URL را ارزیابی نموده و بدون ثبت نام یک گزارش از وضعیت سئوی داخلی سایت دریافت کنید. برای مدیریت پیشرفته تگ ها، Google Tag Manager را نصب کنید، در این روش دیگر نیازی به کمک توسعه دهندگان وب نخواهید داشت.

HTTPS در برابر HTTP

در سال 2014، گوگل اعلام کرد که رتبه بندی وبسایت های HTTPS/SSL را ارتقاء خواهد داد. در حال حاضر، ما می دانیم که این یک فاکتور رتبه بندی است که درصد کمی از درخواست های جستجو را تحت تاثیر قرار می دهد. به هر حال، امنیت، یک فاکتور روانشناسی قوی می باشد. برای مثال، گوگل کروم وبسایت هایی که به عنوان “ناامن” توسط SSL کدگذاری نشده اند را برچسب گذاری می کند.

آموزش سئو به زبان ساده

کنونیکال کردن URL/IP

هنگامی که یک وبسایت تحت آدرس IP و نام دامنه ایندکس می شود، کنونیکال کردن IP امری بسیار ضروری است. کنونیکال کردن URL بدین معناست:

آموزش سئو به زبان ساده

سئو و محتوا

برخی از بازاریابان معتقدند که یک محتوای کامل به سئو نیاز ندارد اما این باور کاملاً غلط است و ما دلیل آن را به شما خواهیم گفت. آیا می توانید یک محتوای با کیفیت را بدون بهینه سازی داخلی یا یک بک لینک مجزا تصور کنید؟ یا می توانید یک وبسایت بهینه سازی شده و کامل را با محتوایی که هیچ کس نمی تواند آن را بخواند تصور نمائید؟

برخی از مردم هنوز هم معتقدند که سئو صرفاً برای موتورهای جستجو و محتوا برای انسان است. برخلاف این تصور باید گفت که سئو و محتوا در یکدیگر ادغام می شوند. شما باید یک محتوای منحصر بفرد تولید نموده و سپس آن را برای موتورهای جستجو و افرادی که می خواهند آن را بخوانند بهینه سازی کنید. این تکنیک، محتوای سئو نام دارد.

چه نوع محتوایی باید تولید کرد؟

این اولین و مهم ترین سوالی است که با آن مواجهه می شوید. پاسخ آن ساده است: “منحصر بفرد باشید”. تولید یک محتوای درگیرکننده و تعامل برانگیز بهترین شروع است. از همان ابتدا، محتوا و سئو باید در کنار یکدیگر تقویت شوند. شما می توانید از میان انواع محتوا یکی را انتخاب کنید.

وبلاگ

در سال های اخیر، وبلاگ نویسی بسیار رایج شده است. یک وبلاگ خوب بهترین منبع برای ایجاد تعامل بین کاربران، بلاگرها و حتی وبسایت های تجارت الکترونیک و ارائه دهندگان سرویس های حرفه ای می باشد.

وبلاگ نویسی یک روش ایده ال برای کسب درآمد با انجام هر کاری که به آن علاقه دارید می باشد. وبلاگ های خاص که دارای محتوای عمیق و راهنما هستند، می توانند شما را به یک مجموعه تاثیرگذار و قابل احترام در صنعت مورد نظر تبدیل کنند.

راهکارهای سریع

 • محتوای شما باید متفاوت و کاملاً منحصر به فرد باشد.
 • تحقیق خود را پیش ببرید و از داده های خود استفاده کنید.
 • طول محتوا مهم نیست بلکه بیشترین تمرکز باید بر روی کیفیت و توجه به نیاز خواننده باشد.
 • برای تولید یک برند شخصی قوی، مصمم باشید.
 • با شرکت ها و تاثیرگذاران مختلف همکاری کنید.

شما می توانید در مورد نوع محتوایی که می خواهید در وبلاگ منتشر نمائید خلاقانه رفتار کنید.

صفحه محصولات

صفحه محصولات باید یکی از اولویت های هر کسب و کار تجاری باشد. آن ها اصولاً به عنوان صفحات فرود برای کمپین های پرداخت به ازای هر کلیک نظیر رسانه پرداخت اجتماعی یا بازاریابی گوگل ادوردز می باشند.

راهکارهای سریع

 • هنگامی که از تجارت الکترونیک صحبت می شود، سادگی بسیار حائز اهمیت است، بنابراین بسیار واضح محصول خود را توصیف نموده و قیمت و نحوه خرید را نیز درج کنید.
 • برای محصولات، عکس های حرفه ای تهیه کنید و یک نوشته جذاب در مورد آن بنویسید.
 • سرعت وبسایت و UX را نیز فراموش نکنید.

نظرسنجی

آیا می خواهید تاثیرگذار باشید؟ نظرسنجی چیز جدیدی نیست اما در دنیای اینترنت، هر چیزی باید از دیدگاه های مختلف بررسی شود. شما می توانید یک نظرسنجی برای ابزارها، فیلم ها و رستوران ها بگذارید. اگر تصمیم گرفته اید که یک تاثیرگذار صادق باشید باید باور مردم را شکل دهید و از دیدگاه حمایتی آن ها سود ببرید. در واقع می توان گفت، نظرسنجی یک جزء اجتناب ناپذیر از بازاریابی تاثیرگذار است.

راهکارهای سریع

 • یک موضوع خاص را انتخاب کنید.
 • استانداردهای خود را بر اساس نقاط ضعف و قدرت شکل دهید.
 • استمرار، کلید اصلی برای تبدیل شدن به یک برند قدرتمند است.
 • سایت خود را به این دلیل که برخی از شرکت ها برای نظرسنجی 5 ستاره هزینه خوبی می پردازند، در معرض فروش نگذارید.

آموزش سئو به زبان ساده

مطالعه موردی و تحقیق اصل

به دنیا نشان دهید که چگونه کار خود را انجام می دهید، داده هایی که جمع آوری نموده اید را به اشتراک بگذارید، استراتژی جلب رضایت مشتری را رونمایی کنید و حتی دلیل شکست خود را هنگام رونمایی از یک محصول جدید بیان کنید. به زبان ساده تر در صنعت خود تست ها و آزمایشات مختلف انجام دهید. شاید بهترین نکته در مورد مطالعه موردی این است که آن ها همیشه منحصر بفرد هستند و اطلاعات جدید برای خوانندگان به همراه می آورند.

راهکارهای سریع

 • زمان بگیرید، تحقیق خود را انجام دهید، داده های اصل و کافی آماده کنید و صادق باشید.
 • اگر در مورد کسب و کار خود می نویسید، افرادی که در شرکت همکاری دارند را معرفی کنید.

این بررسی را که در مورد فواید انتشار یک تحقیق اصل است در Buzzsumo دنبال کنید:

آموزش سئو به زبان ساده

اینفوگرافیک

همه افراد اینفوگرافیک ها را دوست دارند. دانلود و اشتراک گذاری آن ها بسیار آسان است و اکثر نویسندگان آن را جایگزینی برای نوشتن متن می دانند. آن ها شامل تعدادی تصویر به همراه نوشته هستند که تاثیر خوبی بر مخاطب می گذارند. ایجاد اینفوگرافیک به معنای تولید اطلاعات خوب و ساده برای خوانندگان است.

راهکارهای سریع

 • هنوز هم اینفوگرافیک ها از قدرت لینک سازی و اشتراک گذاری خوبی برخوردار هستند، بنابراین سعی کنید با داده ها و طراحی آن به خوبی بازی کنید.
 • تنها از اطلاعات مهم استفاده کنید.
 • داستان سرایی نموده و تصاویر یا نمودار اضافه کنید.
 • هنگامی که اینفوگرافیک ها را به عنوان تصاویر بارگذاری می کنید، نوشتن رونوشت آن را فراموش نکنید زیرا خزشگرهای گوگل نمی توانند، متن موجود در تصاویر را بخوانند.

راهنماها، ترفندها و راهکارها

بیشتر مواقع، راهنمایی ها به عنوان بخشی از وبلاگ منتشر می شوند.  “… guide” و  “How to …” کلمات کلیدی بسیار جذابی هستند که شما می توانید در مورد آن ها بنویسید اما این را به خاطر بسپارید که هزاران مورد از آن ها وجود دارند. از دیگران کپی برداری نکنید بلکه راهکارها و ترفندهای متفاوتی را برای رقبای خود ارائه دهید.

راهکارهای سریع

 • ویدئوهای خود را ضبط کنید یا در نهایت از صفحه عکس برداری شده مشتری استفاده کنید.
 • با صاحب کالا یا فروشنده ارتباط برقرار کنید تا بتوانید بک لینک بگیرید یا در پروفایل اجتماعی آن ها به اشتراک گذاشته شوید.
 • اگر در مورد محصول خود، راهنما می نویسید، آن راهنما را در صفحه فرود محصول قرار دهید تا ترافیک اضافی و بک لینک های داخلی دریافت کنید.

لیست های برتر

این لیست ها نوع دیگری از محتوای مکتوب هستند. هزاران لیست برتر وجود دارند بنابراین در مورد موضوع بسیار دقیق فکر کنید. لیست نوشتاری یک فرصت برای جمع آوری آیتم های دانلود شده به منظور تولید راهنما، بدست آوردن کامنت های ارزشمند و تشکر از بک لینک ها و اشتراک گذاری های اجتماعی می باشد.

راهکارهای سریع
 • عناوین، تمام موارد مرتبط  با پست را نشان می دهند.
 • بر وقایع اغراق آمیز تاکید کنید.
 • از ساختار ساده استفاده کنید.
 • از منابع ثبت شده برای داده ها استفاده نمایید.
 • از خوانندگان بخواهید از طریق کامنت، آیتم های دیگری به شما پیشنهاد دهند.

مصاحبه

دریافت اطلاعات و ایده های ناب و منحصر بفرد از رهبران صنایع بسیار عالیست. اینکار به ایجاد اعتبار، ترافیک، بک لینک و اشتراک گذاری اجتماعی کمک می کند. مهمتر از همه اگز داده های حاصل از مصاحبه به اشتراک گذاشته شوند، ارتفیک بالایی تولید خواهد شد. شما می توانید بنویسید و یا یک ویدئو یا محصول ضبط کنید.

راهکارهای سریع
 • سعی کنید با یک فرد مشهور در صنعت مورد نظر مصاحبه کنید.
 • یک ساختار شفاف برای مصاحبه در نظر بگیرید.
 • سوالات باید با یک روند طبیعی پرسیده شوند.
 • برای تفکر مصاحبه شونده احترام قائل شوید، اصولاً خوانندگان در مورد نقطه نظرات آن ها کنجکاو هستند.

ویدئوها

تعامل بالا، اشتراک گذاری اجتماعی، لایک ها و بک لینک ها منجر به تبدبل خواهند شد. فواید بسیاری برای استفاده از محتوای ویدئویی وجود دارد. ویدئوها می توانند نرخ تبدیل را تا 80 درصد افزایش دهند.

راهکارهای سریع
 • یک فیلنامه کوتاه بنویسید، اصلاحات را انجام دهید و آن را تمرین کنید.
 • مقداری بودجه برای سخت افزار و ویرایش نرم افزار یا در اختیار گرفتن یک فیلم ساز حرفه ای، کنار بگذارید.
 • فیلم شما باید دارای رونوشت باشد.
 • برای توجیه زمان و پولی که در نظر گرفته اید، یک برنامه بازاریابی تهیه کنید یا حداقل فعالیت های اولیه تبلیغاتی را برنامه ریزی کنید.

البته همیشه نیاز ندارید که خودتان به تنهایی فیلم بسازید بلکه می توانید به کمک یک متخصص در حوزه صنعت مربوطه در پست های خود فیلم منتشر کنید و آن را جذاب تر نشان دهید. اینکار محتوای شما را غنی می کند و باعث می شود، خواننده بیشتر در وبسایت شما بماند.

کتاب الکترونیک

کتاب های الکترونیک معمولاً برای هدایت تولید استفاده می شوند که این امر ممکن است در صنعت B2B بیشتر رخ دهد اما هنوز هم وبسایت های B2B بسیاری وجود دارند که نیازمند یک آدرس ایمیل برای دانلود کتاب الکترونیک می باشند. هیچ کس نمی تواند همانند این کتاب ها، جزئیات تماس را در اختیار شما بگذارد. شما نیاز دارید که یک دلیل خوب به خواننده ارائه دهید. چنین کتاب هایی اغلب به صورت پی دی اف ارائه می شوند و شامل محتوای طولانی هستند.

راهکارهای سریع
 • آن ها را همانند سایر کتاب ها بنویسید: شما به یک موضوع جذاب، عنوان، نظرخواهی، مولف معتبر و طراحی مناسب نیاز دارید.
 • کاربران را برای دانلود این محصول تشویق کنید: از کتاب های الکترونیک با داده های اصل و راهکارهای خاصی که در وبسایت شما یا وبسایت رقبا یافت نمی شوند استفاده کنید.

طول مناسب برای پست وبلاگ چقدر است؟

چند سال پیش، پست های طولانی و پر از کلمات کلیدی به راحتی در موقعیت های برتر رتبه می گرفتند. کار به جایی رسیده بود که به نظر می آمد، صدها مقاله با کلمات کلیدی مشابه وجود دارند. اگر می خواهید یک مقاله بنویسید باید توجه مخاطب را به خود جلب کنید. اینکار با یک عنوان جذاب، اولین پاراگراف، نوع محتوا و مهم تر از همه ساختار کلی محتوا شروع می شود.

از عنوان های  h1، h2 و h3 و سایر تگ های HTML به درستی استفاده کنید. هنگامی که صحبت از زمان می شود، پست هایی که زمان مطالعه آن ها 7 دقیقه بوده است بسیار ایده آل می باشند اما زمانی که بحث سئو پیش می آید، مطالعات بسیاری که در این زمینه صورت گرفته اند، نشان می دهند که پست های طولانی تر رتبه بهتری کسب کرده اند.

در مورد محتوای تکراری در مقالات یا بخش های دیگر سایت چه باید کرد؟

خیلی زود یا دیر به جایی می رسیم که نیاز داریم تعدادی کلمه تکراری در بخش هایی از وبسایت قرار دهیم. اگر این کلمات بسیار زیاد باشند، می توانید از ریدایرکت 301 یا المان لینک rel=”canonical” استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به  Google Search Console help pages مراجعه کنید.

در مواردی که به کپی کردن محتوای وبسایت دیگری فکر می کنید، بهتر است این نوشته را مطالعه نکنید. این کار سرقت ادبی محسوب شده و به صورت کاملاً جدی منع شده است. تبعات منفی ناشی از کپی برداری بسیار وسیع هستند.

مطمعناً گوگل شما را جریمه کرده و وبسایت را از لیست نتایج جستجو محو می کند. یکی از رایج ترین ابزارها برای شناسایی سرقت ادبی  Copyscape است. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که URL پست خود را وارد کنید.

آموزش سئو به زبان ساده

تولید یک محتوای ایده آل با جستجوی مناسب شروع می شود. به موضوع فکر کنید، در مورد کلمات کلیدی جستجو کنید، از دوستان خود سوال بپرسید و در فیسبوک یا سایر رسانه های اجتماعی نظرسنجی کنید.

هنگامی که موضوع را انتخاب کردید، بازار را بررسی نموده و تمام وبسایت هایی که رتبه بالا کسب کرده اند را مشاهده کنید. از آن ها کپی برداری نکنید، سعی کنید، محتوای خود را تولید نموده و آن را به طور کامل بهینه سازی کنید. سپس می توانید شروع به ترویج آن کنید.

جستجوی کلمات کلیدی

تولید محتوا بدون جستجو در مورد کلمات کلیدی موفق نخواهد بود. یک محتوا بدون بهینه سازی مناسب رتبه نمی گیرد و ترافیک سایت نیز پایین می آید. شما باید بدانید که چه کلمات کلیدی را مد نظر قرار دهید تا ترافیک کافی به همراه بیاورند.

کلمات کلیدی را باید از کجا پیدا کرد؟

راه های بسیاری برای یافتن کلمات کلیدی وجود دارند. اولین کاری که می توانید انجام دهید، جستجوی کلمات کلیدی اصلی و عباراتی است که پایه ای برای یافتن سایر کلمات کلیدی محسوب می شوند. اگر یک وبلاگ در مورد قهوه دارید، عبارت های ساده نظیر دانه های قهوه، دستگاه قهوه ساز یا اسپرسو بهترین گزینه ها برای شما می باشند. راه های پیدا کردن کلمات کلیدی به شرح زیر می باشند:

پیشنهادات گوگل

گوگل کلمات کلیدی بسیاری را به طور مستقیم در نتایج جستجو به شما پیشنهاد می دهد. مولفه هایی نظیر، Google Autocomplete People Also Ask یا Related Searches می توانند بهترین منبع برای کلمه کلیدی باشند. با مولفه autocomplete فقط کافیست کلمه کلیدی اصلی را در جستجوی گوگل وارد کنید، سپس نتایج به صورت خودکار نمایان می شوند.

آموزش سئو به زبان سادهشما می توانید کلمه کلیدی هدف را با حروف مختلف الفبا ترکیب کنید تا ایده های بیشتری به شما پیشنهاد شوند (e.g. email marketing a ،email marketing b). یکی دیگر از مثال هایی که در مورد ایده های کلمات کلیدی می توان عنوان کرد به شرح زیر است:

آموزش سئو به زبان ساده

تمام پیشنهادات بر اساس درخواست جستجوی واقعی است که توسط مردم در سراسر دنیا صورت می گیرد.

ابزارهای کلمه کلیدی

یکسری ابزارهای رایگان وجود دارند که صدها پیشنهاد در مورد یک کلمه کلیدی مجزا در اختیار شما قرار می دهند. یکی از رایج ترین آن ها Google Keyword Planner است که تمرکز آن برروی جستجوی کلمه کلیدی برای تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک می باشد.  AnswerThePublic نیز یکی دیگر از ابزارهای رایج است که به صورت اتوماتیک صدها پیشنهاد از گوگل را ارائه می دهد.

البته لازم به ذکر است که این ابزارها دارای محدودیت هستند. آن ها پیشنهادات زیادی را ارئه می دهند اما با 500 پیشنهاد چه باید کرد؟

ابزارهای پولی و حرفه ای کلمات کلیدی، معیارهای سئو و نقطه نظرات آن را برای ارزیابی کلمات کلیدی ارائه می دهند و بهترین آن را انتخاب می کنند. علاوه بر آن، منجر به صرفه جویی در وقت شما نیز خواهند شد که این خود یک مزیت بزرگ است. در زیر تصویر یکی از ابزارهای یابنده کلمه کلیدی تحت عنوان KWFinder را مشاهده می کنید:

آموزش سئو به زبان ساده

در کنار این پیشنهادات، این ابزار سختی رتبه بندی برای کلمه کلیدی را به خوبی نتایج موتورهای جستجو محاسبه می کند، در نتیجه شما می توانید شانس خود را بسنجید و رقبا را ارزیابی کنید.

همچنین شمامی توانید کلمه کلیدی که رقبا با آن رتبه گرفته اند را جستجو کنید، تنها کافیست دامنه آن ها را وارد کنید.

آموزش سئو به زبان ساده

ممکن است این سوال را از خود بپرسید که آیا به یک ابزار پولی نیاز دارم؟ پاسخ این است که اگر از سایت خود درآمد کسب می کنید این ابزارها به زودی هزینه صرف شده را به شما باز می گردانند.

سایر پلت فرم ها

شما می توانید کلمات کلیدی را تقریباً در هر جایی پیدا کنید. بر روی وبسایت های مربوط به حوزه کاری خود که مردم در آن ها سوال های خود را می پرسند، ارتباط برقرار می کنند و ایده ها را به اشتراک می گذارند تمرکز کنید. برخی از رایج ترین پلت فرم هایی که بدین منظور استفاده می شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • YouTube
 • Reddit
 • Quora
 • Wikipedia
 • Forums

معیارهای کلمه کلیدی

در گذشته، تولید کنندگان محتوا تنها برای یافتن کلمات کلیدی که میزان جستجوی بالایی داشتند به سرچ کلمات می پرداختند. آن ها یافته های خود را در محتوا می گنجاندند تا الگوریتم های موتور جستجو را فریب دهند و در سرچ ارگانیک رتبه بالا کسب نمایند. این روزها شما مجبورید با معیارهای بیشتری کار کنید، الگوریتم رنک برین (Google RankBrain) و نتایج واقعی موتورهای جستجو را برای دریافت رتبه بهتر مد نظر قرار دهید.

Google RankBrain

رنک برین یکی از اجزای الگوریتم گوگل بر مبنای هوش مصنوعی است و به گوگل کمک می کند تا مقصود نهفته در پشت درخواست جستجو را بفهمد و با تکیه بر سیستم یادگیری ماشینی، مرتبط ترین نتایج را ارائه دهد.

کلمات کلیدی مرتبط با حجم جستجوی بالا و سختی پایین، مهم ترین فاکتور در جستجوی کلمه کلیدی می باشند. ما این را یک قانون برای جستجو می دانیم و در صورتی که یکی از دو مورد سختی پایین و جستجوی بالا رعایت نشوند با شکست مواجهه خواهید شد. متاسفانه این کار همیشه راحت نیست و شما باید بین آن ها تعادل برقرار کنید.

کلمات کلیدی دنباله دار در مقایسه با حجم جستجو

با جستجوی کلمات کلیدی دنباله دار یا دنباله متوسط شروع کنید. کلمات کلیدی دنباله دار حجم جستجوی پایینی دارند اما آن ها می توانند برای شما فرصت ایجاد کنند. آن ها را بشمارید تا پتانسیل بالای آن ها را ببینید.

بازدیدکنندگانی که شما را با کلمات کلیدی دنباله دار پیدا می کنند با محتوای شما بیشتر تعامل برقرار می کنند و نرخ تبدیل آن ها بالاتر است. دلیل این امر این است که درخواست آن ها به اندازه کافی برای یافتن نتایج مرتبط،خاص است. در نتیجه شما در راس نتایج مرتبط خواهید بود.

مهم ترین ایراد چنین کلماتی، حجم جستجوی آن هاست. گاهی اوقات حجم آن ها پایین تر از 100 جستجو در ماه است. از این رو شما باید تعادل مناسب را پیدا کنید و معیاری که سختی کلمه کلیدی نام دارد در این خصوص به شما کمک خواهد کرد.

سختی کلمات کلیدی

هنگامی که کلمات کلیدی که می خواهید با آن ها رتبه بگیرید را پیدا کردید باید سختی آن ها را ارزیابی کنید. سختی کلمات کلیدی یکی از مفیدترین معیارهایی است که می تواند به شما کمک کند. این ارزش یابی اصولاً در یک شاخص از صفر تا 100 مشخص می شود. هر چه نمره بالاتر باشد، رتبه گرفتن آن در صفحه اول نتایج جستجو سخت تر است.

آموزش سئو به زبان ساده

ابزارهای بسیاری در بازار وجود دارند که سختی این کلمات را محاسبه می کنند. ارزیابی هایی که توسط آن ها صورت می گیرد متفاوت هستند، ممکن است برای کلمات کلیدی مشابه، نمره 30 را در یک ابزار و 50 را در ابزاری دیگر مشاهده کنید زیرا محاسبات بر مبنای معیارها و الگوریتم های مختلف صورت می گیرد. مهم ترین کاری که می توان انجام داد، مقایسه نتایج با یک ابزار است.

Search intent

آنالیز SERP یکی از مهم ترین بخش های سرچ کلمه کلیدی است. این به شما کمک می کند که بفهمید:

1. قادر به رقابت با وبسایت هایی که در صفحه اول نتایج هستند، می باشید.

2. چه هدفی در پشت کلمه کلیدی که می خواهید بهینه سازی کنید نهفته است.

با نگاه به SERP می توانید، مقصودی که در پشت درخواست جستجو نهفته است را متوجه شوید. همیشه این را به خاطر بسپارید که نباید کلمات غلط را بهینه سازی کنید.

در کل 4 نوع هدف متفاوت برای جستجو وجود دارد:

 • پیمایشی: جستجو برای یک برند یا وبسایت خاص  (“google search console”).
 • اطلاعاتی: جستجو برای اطلاعات کلی (“how to make coffee”).
 • تبادلی: کاربر بخواهد چیزی را آنلاین خریداری کند  (“buy apple iphone xs”).
 • تجاری: کاربر قبل از خرید تحقیق کند  (“canon 6d review”).

اگر یک وبلاگ در مورد دستور تهیه پیتزا راه اندازی کرده اید، نیازی ندارید برای کلمه پیتزا رتبه یک را بدست آورید. به نتایج جستجو برای این کلمه نگاهی بیندازید:

آموزش سئو به زبان ساده

مسلماً شما نمی خواهید در صفحه اول باشید مگر اینکه بخواهید با  Pizza Hut یا Domino’s رقابت کنید. این نوع کلمات کلیدی بسیار جذاب هستند اما در اغلب موارد به کسب و کار شما مربوط نیستند. آن ها فقط تعدادی از کل جستجوهایی که در دنیا اتفاق می افتند را به خود اختصاص می دهند. اکثر سرچ ها، عبارات دنباله دار هستند.

چگونه نمی توان جستجوی کلمات کلیدی انجام داد؟

تولید کنندگان تازه کار و کم حوصله محتوا معمولاً کلمات کلیدی که حجم جستجوی بالایی دارند را در Google Keyword Planner یا سایر ابزارهای جیستجو پیدا می کنند، در حالی که در مورد سایر معیارها فکر نمی کنند. همانطور که در بالا اشاره کردیم، یافتن کلمه کلیدی تنها به حجم جستجو وابسته نیست. تفسیر نادرست داده ها اشتباهی است که ممکن است رخ دهد. یکی از مثال های رایج، نمره رقابت در Google Keyword Planner است. نوعی سردرگمی بین این معیار و سختی کلمه کلیدی وجود دارد. رقابت در GKP ، سطح رقابت در سرویس تبلیغات گوگل را نشان می دهد و هیچ اشاره ای به سختی رتبه گرفتن آن کلمه کلیدی نمی کند.

یکی دیگر از مواردی که همواره باید مد نظر قرار دهید، چپاندن کلمات کلیدی است. جستجوی کلمه کلیدی به معنای پیدا کردن یک کلمه ایده آل و استفاده از آن در صورت امکان است. به جای این کار یک کلمه هدف انتخاب کنید و آن را در موارد زیر استفاده نمائید:

 • تیتر
 • تگ عنوان و توضیحات متا
 • یکی از پاراگراف های اول متن
 • دو بار در متن (با توجه به طول کلمه کلیدی)

گوگل، توسعه یافته است و متوجه می شود که محتوا در مورد چیست. محتوا اگر خوب نوشته شده باشد و قابل فهم و دوستدار کاربر باشد، قطعاً برای کلمات کلیدی که حتی در متن استفاده نکرده اید رتبه خواهد گرفت. به جای استفاده از یک کلمه کلیدی به صورت مستمر، به دنبال کلمات LSI باشید. LSI مخفف عبارت  Latent Semantic Indexing است که به معنای ارتباط معنایی و پنهان کلمات می باشد. آن ها کلماتی هستند که از نظر معنایی با کلمه اصلی و ریشه مرتبط می باشند. آن ها بهترین گزینه برای جستجو هستند.

چنین کلماتی همیشه بر اساس روندهای فعلی تغییر می کنند. افزودن کلمات معنایی به محتوا ایده خوبی است. شما می توانید از  LSIGraph برای تولید یک دسته کلمه کلیدی مفید استفاده کنید.

لینک سازی

لینک سازی فرآیند دریافت لینک از سایر وبسایت ها می باشد. اگر از دیدگاه فنی به قضیه نگاه کنیم، می توانیم بگوییم بک لینک ها یکسری لینک های هایپرتکست هستند که به عنوان پیمایش در بین وبسایت ها به شمار می آیند. لینک ها توسط موتورهای جستجو خزش می شوند و خزشگرها به آن ها اجازه می دهند که محتوای وب را ایندکس کنند.

آموزش سئو به زبان ساده

چرا لینک سازی حائز اهمیت است؟

موتورهای جستجو از لینک ها برای کاوش در وبسایت های جدید و رتبه بندی کلی وبسایت در SERP استفاده می کنند. به عبارت دیگر، آن ها محتوای جدید را بررسی نموده و آتوریتی وبسایت را بر اساس آتوریتی که از منابع خارجی عبور می شود، تعیین می کنند.

این بدان معناست که پروفایل لینک وبسایت، یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی محسوب می شود.

هنگامی که گوگل پیج رنک را در سال 1990 میلادی معرفی نمود، تعداد بک لینک ها به عنوان معیاری مهم برای رتبه بندی کلی در نظر گرفته می شد. در آن زمان هر چه تعداد بیشتری لینک بدست می آوردید، رتبه بهتری می گرفتید.

این کار به راحتی سوء استفاده می شد، از این رو به روزرسانی های الگوریتم گوگل بر روی جریمه های مربوط به  تکنیک های لینک سازی جعلی تمرکز کردند. در حال حاضر، لینک سازی مرتبط با تعداد بک لینک ها نمی باشد بلکه بیشتر کیفیت و ارتباط را مد نظر قرار می دهد.

انواع بک لینک

به طور کلی، دو نوع بک لینک وجود دارد:

 • بک لینک های فالو: آن ها آتوریتی صفحه پیوند را به صفحه لینک زده شده هدایت می کنند.
 • بک لینک های نوفالو: آن ها به وبسایت های لینک زده شده هر امتیازی نمی دهند. همچنین آتوریتی را هدایت نمی کنند زیرا تگ HTML به خزشگرها می گوید که آن را به حساب نیاورند.

آموزش سئو به زبان ساده

در تصویر بالا، سایت A هم به سایت B و هم C لینک زده است. اما تنها لینکی که به سایت B زده شده است لینک فالو محسوب می شود. دیگری تگ نوفالو دارد، بنابراین هیچ آتوریتی به سایت C فرستاده نمی شود. لینک های نوفالو از نظر سئو هیچ ارزش و اعتباری ندارند.

انکر تکست

انکر تکست یک بخش قابل مشاهده و قابل کلیک از هایپرلینک است و به خزشگرها کمک می کند تا مشخص کنند صفحه لینک زده شده در مورد چیست. اگر صفحات بسیاری با عناوین مشخصی که در انکر تکست استفاده شده اند به شما لینک بزنند، به شما کمک می کنند با این عناوین در موتورهای جستحو رتبه بگیرید. بنابراین تنها چیزی که لازم می باشد، تعداد زیادی بک لینک با کلمات کلیدی مهم به عنوان انکر تکست است.

این کار راحتی نیست، یک پروفایل انکر تکست بهینه سازی شده ممکن است منجر به جریمه الگوریتم توسط گوگل شود. بهتر است انکر تکست را به حالت عادی رها کنید تا اینکه آن ها را به طور مصنوعی تقویت کنید. .

آموزش سئو به زبان ساده

بین انواع انکر تکستی که در زیر عنوان شده اند باید تعادل به وجود آید:

 • کلمات کلیدی و عبارات (“SEO tools”).
 • برندها (“mangools”).
 • اصطلاحات برند (“SEO tools by mangools”).
 • URL های عمومی (mangools.com).
 • CTAs   (“click here, “read more”)

آموزش سئو به زبان ساده

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انکر تکست ها و اینکه چکونه می توان آن ها را بهینه سازی کرد، می توانید به SEOpedia’s article dedicated to anchor texts مراجعه کنید.

جوانب کیفی بک لینک ها

گوگل یکسری فاکتورهای کیفی برای وبسایت ها در نظر گرفته است:

 • دامین آتوریتی
 • پیج آتوریتی
 • سایر معیارهای کیفی پروفایل لینک

معیارهای دیگری توسط Moz و Majestic  ارائه شده اند که می توانند در ارزیابی و تخمین این کیفیت ها به ما کمک کنند:

 • Moz Page Authority (PA)
 • Moz Domain Authority (DA)
 • Majestic Trust Flow (TF)
 • Majestic Citation Flow (CF)

هر چه اعتبار بالاتر باشد، کیفیت بک لینک نیز بالاتر خواهد بود. هنگامی که به“ Trust Flow و Citation Flow” نگاه می اندازیم، ارزشیابی دیگری از لینک بدست می آوریم.  اولی به این موضوع اشاره می کند که سایت هایی که به یک سایت هدف قابل اطمینان لینک زده شده اند، می توانند امتیاز بالاتری کسب کنند اما سایت هایی که ممکن است لینک های سوال برانگیز داشته باشند، امتیار پایین تری به خود اختصاص می دهند. Citation Flow نیز پیش بینی می کند که یک URL چقدر می تواند بر اساس اینکه چه تعداد سایت به آن لینک می زنند موثر باشد.

ارتباط

لینک هایی که به یک وبسایت اشاره می کنند باید با محتوای آن ارتباط داشته باشند. برای مثال اگر شما یک وبلاگ در مورد دستور آشپزی نوشته باشید، یک بک لینک از فروشگاه لباس برای شما بی فایده خواهد بود.

مکان لینک

لینک هایی که در مقالات و بخش های اصلی قرار می گیرند، بهتر از لینک هایی هستند که در فوتر یا سایدبار عنوان شده اند. همچنین لینک های تکی ارزشمندتر از لینک هایی هستند که در تمام صفحات وبسایت نمایش داده می شوند. لینک هایی که در کل سایت می باشند در فوتر، هدر، سایدبار یا بلاگ رول قرار می گیرند. آن ها برای ساخت لینک های داخلی و خارجی گزینه ای ایده ال می باشند. این لینک ها ترافیک بالایی تولید می کنند. اصلاً از آن ها هراس نداشته باشید اما حتماً از لینک های طبیعی استفاده کنید و این را به خاطر بسپارید که قدرت سئو آن ها هنگامی که با لینک های تکی مقایسه می شوند کمی پاین تر است. در کنار تمام جوانبی که در بالا ذکر شد، نیاز دارید کیفیت انکر، شهرت، سیگنال های اجتماعی و لینک ها را نو و تازه کنید.

استراتژی های لینک سازی

دستیابی به بک لینک های باکیفیت کار آسانی نیست. تکنیک هایی که ساده بودند دیگر کارساز نیستند، بنابراین سئو با صرف زمان زیاد، راهکارهای گوناگون را امتحان می کند. بیایید به آنچه که این روزها بیشتر کارآمد است نگاهی بیندازیم.

پست میهمان

پست میهمان یکی از رایج ترین تکنیک های لینک سازی است. معادله ساده ای است: شما یک پست می نویسید و در سایتی دیگر آن را منتشر می کنید. آن سایت محتوای رایگان و شما بک لینک رایگان دریافت می کنید. هر دو برنده خواهید شد.

البته تمام این ها به کیفیت ختم می شود. اگر یک بک لینک خوب می خواهید باید کیفیت محتوای پست میهمان خود را بالا ببرید. شهرت این تکنیک بدان معناست که هر کسی می تواند از آن استفاده کند. در ذیل به آنچه که باید هنگام نوشتن پست میهمان به خاطر بسپارید اشاره شده است.

 • شخصی باشد.
 • دارای موضوعات مرتبط و بررسی شده باشد.
 • از الگوها استفاده نشود.

بک لینک های رقیب

این بک لینک ها زمان بر هستند اما هنوز یک استراتژی تقریباً موثر برای فهمیدن اینکه چه چیزی برای دیگران کارساز است می باشند. وب سایت هایی که به رقبای شما لینک می زنند را بررسی کنید، محتوای بهتر تولید کنید و با افراد مرتبط با این وبسایت ها تماس برقرار کنید تا به جای آن به سایت شما لینک بزنند. راحت ترین کار برای پیدا کردن بک لینک های رقیب استفاده از یک ابزار بک لینک مانند LinkMiner می باشد. تمام آنچه که نیاز دارید، انجام دهید این است که دامنه رقیب خود را وارد کنید، سپس بک لینک هایی که توسط آن سایت استفاده شده اند به شما نشان داده می شوند.

آموزش سئو به زبان ساده

شما می توانید این کار را را با URL خاص رقیب انجام دهید.  این امر به ویژه هنگامی که به دنبال فرصت های ایجاد لینک برای یک پست وبلاگ خاص هستید، مفید می باشد. تنها کاری که باید انجام دهید، یافتن صفحات رتبه بالا برای کلمات هدف و ارزیابی بک لینک های آن ها است.

آموزش سئو به زبان ساده

هنگامی که بک لینک های رقیب را پیدا کردید، وقت آن رسیده که بهترین فرصت ها را ارزیابی کنید. شما باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

ارتباط لینک: آیا لینک به محتوا مرتبط است؟

قدرت لینک: آتوریتی صفحه پیوند چیست؟

شانس تکرار بک لینک: آیا می توان از بک لینک های مشابه استفاده نمود؟

گام بعدی دسترسی ایمیل است که تماس با مدیران وبسایت برای جایگزینی بک لینک های رقیب یا افزودن بک لینک به عنوان یک منبع اضافی را در بر می گیرد.

سایر تکنیک های رایج لینک سازی به شرح زیر می باشند:

 • لینک سازی بر اساس محتوا: محتوایی تولید کنید که به طور طبیعی بک لینک، اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و ترافیک ارجاعی جذب کند.
 • بک لینک های اجتماعی: محتوای خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید، آن را در فیسبوک ترویج دهید، به بحث ها بپیوندید، برای پست های مرتبط کامنت بگذارید و ارتباط برقرار کنید.
 • لینک سازی شکسته: وبسایت هایی که دارای لینک های غیرفعال هستند را پیدا کنید و محتوای خود را به آن ها بدهید تا به آن لینک بزنند.
 • مقالات ارتباط عمومی نوشته شده توسط افراد حرفه ای و منتشر شده در پرتال های جدید بک لینک های کیفیت بالا در اختیار شما می گذارند اما مقداری هزینه در بردارند، بنابراین مطمئن شوید آن ها کاملاً مرتبط هستند.
 • خرید بک لینک به همراه پست های وبلاگ پولی
 • نوشتن یک ضمانت نامه برای یک محصول به همراه یک بک لینک به سایت شما
 • بک لینک از گردهمایی ها، سایت های پرسش و پاسخ، لیست های برتر، کامنت ها، لیست های تجاری، جمع آوری کنندگان محتوا و … .این را به خاطر بسپارید که اکثر آن ها بک لینک های نوفالو یا کیفیت پایین هستند.

تکنیک ها و جریمه های کلاه سیاه

بک لینک های پولی و لینک  PBN (شبکه وبلاگ خصوصی) یک روش دیگر برای ساخت بک لینک هستند اما این تکنیک ها کلاه سیاه یا کلاه خاکستری در نظر گرفته می شوند. گوگل ممکن است الگو را شناسایی نموده و وبسایت شما را جریمه کند. از طرفی این تکنیک ها کارساز هستند. فقط باید بسیار محتاط باشید و قبل از به کار بردن آن ها به نتایج آن فکر کنید.

جریمه ها

به روز رسانی الگوریتم پنگوئن گوگل برای شناسایی و جریمه لینک های بی کیفیت و اسپم از آوریل 2012 شروع شده است.

آموزش سئو به زبان ساده

اما اگر بک لینک های بی کیفیت یا اسپم تولید نکرده اید، نگران نباشید. گوگل متوجه می شود که تمام بک لینک های نامناسب با هدف ساخته نشده اند و آن ها را نادیده خواهد گرفت. اگر می خواهید مطمئن شوید، می توانید این بک لینک ها را در کنسول جستجو انکار کنید.

بهترین تمرین:

 • لینک سازی را به طور مرتب انجام دهید، این کاری نیست که تنها یک بار صورت گیرد.
 • به جای تعداد زیادی لینک های بی کیفیت، چند لینک با کیفیت بدست آورید.
 • با توجه به راهکارهایی که در بخش انکر تکست ارائه شد، توزیع انکر تکست را به صورت طبیعی انجام دهید.
 • از وبسایت ها و شبکه های اسپم بک لینک نگیرید.
 • مکان قرارگیری بک لینک را به گونه ای انتخاب کنید که برای شما ترافیک به ارمغان آورد.

UX و SEO

اگر سئو را از سال 2008 شروع کرده اید، وظیفه اصلی شما گنجاندن کلمات کلیدی در محتوایی که به عنوان متن سفید پنهان شده، مبادله بک لینک های متقابل و تولید صفحات مختلف با محتوای کم کیفیت برای هرگونه تغییر در کلمه کلیدی بوده است. خوشبختانه، ما در سال 2019 هستیم، سالی که تکنیک های عنوان شده کارآمد نیستند و برخی از آن ها منجر به جریمه شدن سایت می شوند.

بیایید تمام آن ها را دوباره مرور کنیم و به عنوان یک انسان فکر کنیم، آیا اعتبار مثبتی پیدا کرده اید؟ خیر. این دقیقاً همان چیزی است که آن ها معنا می دهند: فریب دادن الگوریتم موتور جستجو. و در اینجا می توان تجربه کاربر را در نظر گرفت که در مقابل موانع موجود قرار دارد.

در حالی که کارشناسان سئو باید بفهمند که این موضوع تنها مختص رتبه بندی نیست، متخصصان  UX باید بپذیرند که تجربه کاربر حتی قبل از استفاده از وبسایت حائز اهمیت است.

تجربه کاربری چیست؟

تجربه کاربر به تعامل وی با شرکت، وبسایت یا محصولات گفته می شود. این یک تجربه کلی است که توسعه محصول، طرح، بازاریابی و حمایت مشتری را تحت تاثیر قرار می دهد. در این قسمت از نوشته سئو، ما بر تجربه کاربری آنلاین و ارتباط آن با سئو تمرکز می کنیم. این تجربه تنها در مورد نیازهای مشتری نیست بلکه از این نیازها فراتر می رود. شما باید گسترده تر فکر کنید و وبسایتی را توسعه دهید که که به طور طبیعی نیاز مشتریان را بدون اینکه اذیت شوند، تامین نماید.

نکته: تجربه کاربری به معنای رابط کاربری نیست. ممکن است بخشی از آن باشد اما ما نیاز داریم این اصطلاحات را تفکیک کنیم. یک فروشگاه آنلاین را تصور کنید. علارقم رابط کاربری آن که برای یافتن یک محصول عالی است، تجربه کاربری اگر بر روی “سفارش و خرید” کلیک کنیم و به سرعت یک پیغام خطا محصول در دسترس نیست دریافت نمائیم، ضعیف خواهد بود.

قوانین امروزی تجربه کاربری

اولین و مهم ترین بخش این است که بفهمیم تجربه کاربری یک پروسه پایان ناپذیر برای بهبود در رابطه با مشتریان است. این یک فلسفه است که شرکت ها باید آن را مد نظر قرار داده و وبسایت خود را طبق آن توسعه دهند. تجربه کاربری وب، مجموعه ای از محتوا و تجربه کاربری فنی است. اگر بخواهیم آن را به زبان ساده تر عنوان کنیم، می توانیم بگوئیم که UX همه چیز است. به همین دلیل باید پیچیدگی های آن را درک کنیم و بر تمام افراد شرکت اعم از داخل و خارج تاثیر بگذاریم. ما در مورد موارد زیر صحبت می کنیم:

 • رهیابی و ساختار سایت
 • بهینه سازی قیف تبدیل
 • سرعت صفحه
 • پاسخگویی وبسایت
 • بهینه سازی محتوا
 • ساختار محتوا
 • حمایت واقعی مشتری
 • گردش کار ملایم
 • پروسه ساده کار با صفحه

UX و چالش های سئو

وقتی به جای ” UX در برابر سئو” در مورد “UX و سئو ” فکر می کنیم، همواره با چالش مواجهه می شویم. البته تمام آنچه که در بالا ذکر شد، مستقیماً به سئو مرتبط نمی شوند. بیایید به کاری که می توانیم انجام دهیم، نگاهی بیندازیم.

رهیابی و ساختار سایت

بیایید همه چیز را در یک صفحه مجزا قرار دهیم تا از تجربه کاربری نرم مطمئن شویم. این یک ایده معتبر در دنیای  UX است. همچنین بسیار آسان و شایان توجه می باشد اما کارشناسان سئو می دانند که ترافیک ارگانیک در نهایت نیمی از موفقیت است. بیشتر بازدیدکنندگان ناشی ازجستجوی ارگانیک یا دسترسی مستقیم به صفحه بر اساس فعالیت های قبلی می باشند. سایر بازدیدکنندگان نیز از منابع مختلف نظیر رسانه های اجتماعی، وبلاگ ها یا کمپین های پرداخت به ازای هر کلیک ناشی می شوند.

آیا می توانید یک تجربه تک صفحه ای برای تمام این هدف ها و درخواست های جستجو تصور کنید؟ مردم برای یافتن هر آنچه که می خواهند از گوگل استفاده می کنند و سایت شما ممکن است جزء یافته ها باشد. هنگامی که صحبت از رهیابی یا ناوبری سایت می شود، سعی نکنید همه صفحات ممکن برای فرود را به دلیل سئو در آن جای دهید. بهره مندی از یک لینک در رهیابی برای آخرین پست وبلاگ به گوگل نشان می دهد که URL مهم است اما ممکن است به بازدیدکنندگان وبسایت شما مرتب نباشد.

مثال: وبلاگ ما عادت دارد از یک دکمه فراخوان متفاوت در گوشه سمت راست بالا استفاده کند. این دکمه برای تبدیل خوانندگان به کاربران ابزارهای SEO طراحی شده است. ما تصمصم گرفتیم به جای آن  “Subscribe to newsletter”را اضافه کنیم. این از نقطه نظر UX بیشتر معنی می دهد و شانس سخت تر کار کردن بر روی فعالیت های بازاریابی داخلی را فراهم می نماید.

سرعت صفحه

هر چه وبسایت شما سریع تر باشد، UX بهتر خواهد بود. همانطور که  در قسمت قبل اشاره کردیم، سرعت صفحه یکی از فاکتورهای رتبه بندی محسوب می شود. همچنین یک ارتباط بسیار واضح بین سئو و UX وجود دارد. این احتمالاً یکی از ساده ترین موارد برای توضیح و بررسی است.

بهینه سازی محتوا

زبان یک جستجوگر معمولی را درک کنید و محتوای خود را با آن تطبیق دهید. به عبارت دیگر، در مورد کلمات کلیدی جستجو کنید و محتوای خود را بر اساس آن بهینه سازی کنید. نکته این است که محتوا را برای تمام افرادی که یک محصول، راه حل یا هر اطلاعات دیگری که وبسایت شما ارائه می دهد، قابل دسترس کنید. البته، تمام تکنیک های مرتبط با جستجوی کلمات کلیدی را که در همین نوشته به آن ها اشاره کردیم را فراموش نکنید و از بهینه سازی کلمات نادرست بپرهیزید.

تگ های عنوان و توضیحات متا

هر چه در  SERP بالاتر باشید، شانس بالاتری برای کلیک خواهید داشت. این یک معادله ساده است. با این حال اگر در تگ های عنوان و توضیحات متا اشتباه کنید، این معادله دگرگون خواهد شد. هنگام ایجاد این موارد باید سه نکته زیر را مد نظر قرار دهید:

سئو: کلمات کلیدی را درست انتخاب کنید تا خزنده ها متوجه شوند که وبسایت در مورد چیست و مهم ترین محتوا چه می باشد.

تجربه کاربری: اطلاعات شفاف و معنادار در اختیار جستجوگران قرار می دهد و آن ها را برای کلیک کردن ترغیب می کند زیرا به راحتی می توانند هر آنچه را که به دنبال آن هستند، پیدا کنند.

بازاریابی: یک کپی با فراخوان واضح منجر به نرخ کلیک بالاتر خواهد شد.

چگونه می توان UX و SEO را اندازه گیری کرد؟

از گوگل آنالیتیکس گرفته تا گزارش های تخصصی برای داده های داخلی، تنوع بالایی از گزینه ها برای انتخاب وجود دارند که شما می توانید از آن ها استفاده کنید.

معیارهای رفتاری و تعاملی در گوگل آنالیتیکس

“Bounce rate”،  “Pages per session” و “Avg. session duration” یک دیدگاه اساسی در مورد تعامل کاربر فراهم می کند. این معیارها تقریباً در هر گزارش از GA وجود دارند، از این رو شما می توانید آن ها را برای منابع ترافیکی مختلف مشاهده کنید.

آموزش سئو به زبان ساده

در طبقه بندی “Behavior”، اطلاعات با جزئیات بیشتری ارائه شده اند. “behavior flow” شما را از اینکه بازدیدکنندگان چگونه با بخش های مختلف وبسایت تعامل برقرار می کنند، آگاه می سازد. گزینه های پیشرفته به شما اجازه می دهند، گزارش ها را بر اساس منابع ترافیک، صفحات فرود، کمپین ها و … مشاهده کنید. علارغم اینکه معمولاً گزارش بر اساس درصد کمی از بازدیدکنندگان وبسایت می باشد، توسط یک دستگاه دستی بدست می آید و به شما می گوید چه تعداد کاربر وارد آن بخش خاص شده است.

قیف تبدیل در گوگل آنالیتیکس

این گزارش به شما می گوید که مردم چگونه با صفحه پرداخت، تعامل برقرار می کنند. آیا بیشتر از یک مرحله در پروسه پرداخت دارید؟ در این مورد، راه اندازی ردیابی هدف را در منو اصلی فراموش نکنید.

آموزش سئو به زبان ساده

از این طریق شما اندازه گیری می کنید چه تعدادی از افراد توانسته اند وارد تمام مراحل شوند و چه تعداد از ادامه پروسه باز مانده اند. این می تواند یک فرم ثبت نام، پروسه خرید یا فرم اشتراک در وبلاگ شما بوده و اطلاعات بسیار مفید دیگری برای بهینه سازی UX باشد. اگر اکثر کاربران وبسایت که پروسه پرداخت را مشاهده نموده اند حتی اولین فرم را پر نکرده اند، متوجه می شوید که خطایی رخ داده است.

آموزش سئو به زبان ساده

ثبت شده ها و نقشه های هیت

نقشه های حرارتی ضمن ارائه گزارش های مفید، رفتار بازدید کنندگان وب سایت را تجسم می کنند. ابزارهای پیشرفته هیت مپ نظیر Hotjar یا Crazyegg با راهکارهای پیچیده تحلیلی همراه هستند اما برای بلاگرها یا کسب و کارهای کوچک بسیار گران هستند. برای تازه کارها، یک نقشه رایگان محدود توسط  Hotjar یا  Ptengine ممکن است، شروع خوبی باشد.

هنگامی که صحبت از SEO و UX می شود، هیت مپ ها بسیار کمک خواهند کرد. قدرت نقشه های گرمایی در این است که دقیقاً ببینند افراد در چه مکانی کلیک می کنند، چه عناصری قابل کلیک هستند، چگونه پیمایش می شوند، تعامل ایجاد می کنند و در فرم ها جا می گیرند.

ابزارهای هیپ مپ درجه یک، ثبت رفتار کاربر را در بر می گیرند. آیا آن ها ارزشمند هستند؟ بله اما نه برای همه. کسب و کارهایی که دارای صفحات بسیار پیچیده با درآمد زیاد هستند باید از این ابزارها استفاده کنند اما هیچ دلیلی وجود ندارد که بلاگرها صدها دلار صرف این ابزارهای تخصصی کنند. نسخه های رایگان محدود نیز می توانند مفید باشند.

داده های داخلی

آیا می دانید چه اطلاعات خوبی در مورد داده های داخلی وجود دارد؟ آنجا هیچ هزینه اضافی وجود ندارد. شما همیشه این گزارشات را با مجموعه ای از اطلاعات مفید ایجاد می کنید:

 • سوالات مشتری
 • فرم های بازخورد
 • کامنت ها و واکنش ها
 • درخواست ها و شکایت های مشتری
 • گزارشات بازاریابی
 • پاسخ های ایمیل
 • گزارش از توسعه دهندگان وب

آزمایش و سرعت سایت

تست وب سایت قبل از راه اندازی آن امری ضروری است. آزمایش کنندگان بتا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهند. آن ها اولین کاربران واقعی هستند. مهم تر از همه شما می توانید برخی تست های مفید را با همکاران، دوستان یا طرفداران در طول پروسه پیشرفت انجام دهید. به نکات کلیدی مانند سرعت صفحه، بهینه سازی موبایل و سایر جنبه های مهم سئو داخلی توجه کنید.

منابع سئو

SEO یک صنعت رو به رشد است و به معنای واقعی، صدها منبع وجود دارند که می توانید از آن ها بیاموزید. وبلاگ ها، کتابهای الکترونیک، اینفوگرافیک ها و انجمن ها منایع مفیدی برای شما هستند. البته ممکن است، بسیاری از منابع برای افراد مبتدی کمی آزار دهنده باشند زیرا تشخیص محتوای با کیفیت از محتوای بی کیفیت دشوار است.

سئوی خارجی شامل تمام فعالیت هایی است که می توان برای ارتقاء آتوریتی سایت از طریق دریافت بک لینک از سایت های دیگر انجام داد.

سئو کلاه سفید تکنیک های اخلاقی که وابسته به قوانین هستند را در بر می گیرد. مهم ترین بخش های آن شامل محتوای مرتبط و با کیفیت، بهینه سازی وبسایت و لینک سازی اصولی است.

 

خزیدن به معنای بررسی وبسایت، بخش های مختلف آن، محتوا، کلمات کلیدی، عنوان ها، هایپر لینک ها و تصاویر توسط هزاران ربات کوچک است. در واقع هر نوع داده ای که در وبسایت یافت می شود، مورد خزش قرار می گیرد.

گوگل اولین ایندکس محتوای موبایلی را در مارس 2018 شروع کرد. به بیان واضح تر، گوگل از نسخه موبایل وبسایت شما برای شاخص گذاری و رتبه بندی استفاده می کند.

زیرا کلمات کلیدی دنباله دار حجم جستجوی پایینی دارند اما آن ها می توانند برای شما فرصت تعامل و نرخ تبدیل ایجاد کنند.

 

لینک های فالو آتوریتی صفحه پیوند را به صفحه لینک زده شده هدایت می کنند.

از گوگل آنالیتیکس گرفته تا گزارش های تخصصی برای داده های داخلی، تنوع بالایی از گزینه ها برای انتخاب وجود دارند که شما می توانید برای اندازه گیری UX از آن ها استفاده کنید.